CHCI KOUPIT BYT/DŮM

Naspořit si na byt nebo i dům lze prostřednictvím stavebního spoření také.
A nemusíte měsíčně ukládat desetitisícové částky. Zejména v regionech, kde se ceny nemovitostí pohybují pod celostátním průměrem, zvládají dva lidé po několika letech spoření zaplatit za nemovitost i bez čerpání úvěru. V místech
s vyšší cenou bydlení je pochopitelně potřeba ukládat více nebo spořit déle.

Komu úspory nestačí, může si samozřejmě také půjčit. Koupě nemovitosti je dalším z mnoha účelů, na který je možné úvěr použít. V segmentu úvěrů na pořízení bydlení si stavební spoření konkuruje s hypotečními úvěry. Přesto si nalezlo své místo i v době nízkých úrokových sazeb. Do stavebních spořitelen chodí lidé také pro úvěry na pořízení družstevních bytů. Jelikož takovým bytem nelze bance ručit, je pro ně úvěr od stavební spořitelny dostupným řešením.

Typicky se proto stavební spoření objevuje při privatizaci obecních domů, které přecházejí do vlastnictví bytového družstva. Náklady na privatizaci navíc často nedosahují takové výše, aby bylo bezpodmínečně nutné disponovat zástavou. Úvěr je tedy dostupný a podmínka bytové potřeby je rovněž splněna.

Podobná situace může nastat i v souvislosti s děděním nebo vypořádáním spoluvlastnického podílu k nemovitosti. I v takových případech stavební spoření využít můžete.

Když potřebujete peníze hned

Situaci, kdy nemáte žádné úspory, ale objeví se příležitost ke koupi vysněného bydlení, nastat může. V zásadě se doporučuje myslet na svoje bydlení s předstihem a připravovat se, ale když se situace vyvine z nenadání, je vám k dispozici některý z překlenovacích úvěrů. V nabídce stavebních spořitelen jich je několik a liší se svými parametry. Nechte si poradit, porovnávejte, získejte informace a pak se sami rozhodněte, jaká forma financování je pro vás tou nejvhodnější.

Bez ohledu na účel úvěru, budete muset úvěr dostatečně zajistit. Nespornou výhodou stavebního spoření je postupné navyšování požadavků na zajištění podle výše úvěru.

Univerzální přesné pravidlo neexistuje, ale logikou věci je postup v určitých pásmech:

  • pro nejnižší úvěry stačí historie spoření (stavební spořitelna si tím ověří vaši schopnost splácet),
  • pro úvěry na něco vyšší částky budete muset ukázat své příjmy,
  • ještě lepším zajištěním je zapojení jednoho, čí dokonce více ručitelů,
  • nestačí-li výše uvedené způsoby zajištění, přichází na řadu zástava nemovitosti (to se pro orientaci pohybujeme zhruba nad hranicí půl milionu Kč).

Samozřejmě, že je přípustné, i když někdy též zbytečné, úvěr přezajistit. Nemáte-li například žádného ručitele, úvěr rovnou zajistíte nemovitostí.

Když je koupě prozatím jen výhledová, vyplatí se připravit

Uvažujete-li o koupi bydlení jaksi výhledově, do budoucna, vyplatí se vám stavební spoření také. Zatím pouze jako spoření. Až dojde na vaší investici, budete mít mnohem lepší pozici pro rozhodování než bez naspořených peněz, a to i v případě, že se nakonec rozhodnete pro jiný druh úvěru než od stavební spořitelny. S naspořenou sumičkou do počátku dosáhnete na lepší úrokovou sazbu, respektive na jinak nedostupné typy úvěrů.