Dotační poradenství je úspěšné, stavební spořitelny pomohly už 4 500 klientů
Praha, 30. května 2024 – Od zahájení programu Nová zelená úsporám (NZÚ) se dotační poradenství stavebních spořitelen stalo významným prvkem podpory občanů při investování do snížení energetické náročnosti jejich domovů. Aktuální zpráva Asociace českých stavebních spořitelen dokládá výrazný úspěch této iniciativy, když jen za březen a duben poradily spořitelny 4 487 klientů.
Stavební spořitelny začaly v průběhu ledna poskytovat dotační poradenství v programech Nová zelená úsporám, které pomáhají občanům s financováním a realizací energeticky úsporných opatření ve starších a energeticky neúsporných objektech. Jedním z hlavních trendů, které motivují klienty k vyhledávání dotačního poradenství, je rostoucí zájem o obnovitelné zdroje energií a s tím související úspory za energie.
Nejčastěji se na poradenská místa na pobočkách stavebních
spořitelen obraceli klienti ze Středočeského kraje – do statistiky
přispěli 588 žádostmi, druhou lokalitou se zvýšeným zájmem
o dotace byl Moravskoslezský kraj – zdejší klienti se na poradenská
místa obrátili v 524 případech. Více než 400 žádostí pak nasbíral i Jihočeský
kraj. Většina regionů, počínaje Prahou, přes Ústecký a Olomoucký
kraj i kraj Vysočina, zaregistrovala přes 300 žádostí,
v ostatních to bylo zhruba o stovku méně.
"Když jsme v loňském roce spolupráci se státem domlouvali, jako jeden z benefitů jsme uváděli širokou distribuční síť stavebních spořitelen a jejich mateřských bank, která pokryje dotačním poradenstvím i regiony, kde byla služba dotačního poradenství méně dostupná. Jsem moc rád, že přesně to se po roce opravdu děje," komentuje Michael Pupala, 1. místopředseda Asociace českých stavebních spořitelen.
První měsíce fungování nové služby stavebních spořitelen dokládají, že kvalitní dotační poradenství je jednoznačně pro mnoho lidí klíčem k úspěšnému získání financí z různých dotačních programů. Stavební spořitelny na svých poradenských místech poskytují komplexní balíčky služeb, které zahrnují nejen dotační poradenství, ale i výhodné úvěrové produkty či stavební spoření. Teprve v kombinaci těchto produktů mají majitelé starších a nehospodárných nemovitostí šanci získat dostatek financí na modernizaci objektů, pokud nemají vlastní potřebné úspory.
"Zájem o zvýhodněný úvěr k dotačnímu programu Oprav dům po babičce je velký. Za první dva měsíce poskytly stavební spořitelny tyto úvěry v celkovém objemu 117 milionů korun a průměrné výši 1,25 milionu korun. Zvýhodněný úvěr je určen především na financování komplexního zateplení domu, výměnu oken, dveří a na pořízení a instalaci obnovitelných zdrojů energie," říká Libor Vošický, předseda Asociace českých stavebních spořitelen a dodává, že úvěry od stavebních spořitelen jsou navíc bez zajištění nemovitostí a mají delší dobu splatnosti a nižší splátku, což znamená menší zátěž pro rodinný rozpočet.
Stavební spoření má řadu výhod
Z aktuálních výsledků trhu stavebního spoření je
zřejmé, že navzdory změně legislativy si produkt stále udržuje řadu výhod,
které ho činí atraktivním finančním produktem pro širokou škálu klientů.
Za první čtyři měsíce letošního roku stavební spořitelny uzavřely celkem
170 749 nových smluv s celkovým objemem přesahujícím 109, 5
miliardy korun. V meziročním srovnání je to sice zhruba o 2 000 smluv
méně, nicméně objem cílových částek v nich se zvýšil téměř o 11, 8
miliardy korun. O více než 22 procent se od ledna do konce dubna navýšil i
objem poskytnutých úvěrů. Ten dosáhl částky 13,26 miliardy korun.
"Na vyšších objemech poskytovaných úvěrů i nově sjednaných smlouvách o stavebním spoření se projevil jak zvýšený zájem o financování udržitelného bydlení, tak fakt, že rekonstrukce nehospodárných domů jsou finančně nákladnější než dříve. Podle ČSÚ se index cen stavebních prací v roce 2022 zvýšil o více než 12 %, loni to bylo o necelých 6 %. I z těchto důvodů zůstává stavební spoření jednou z nejdůležitějších částí mozaiky financování udržitelného bydlení. Jeho hlavní výhodou je možnost zafixování úrokových sazeb na období 6 let. To poskytuje klientům jistotu stabilního a předvídatelného zhodnocení," dodal k letošním výsledkům stavebního spoření Martin Vašek, předseda představenstva ČSOB stavební spořitelny a člen Prezídia Asociace českých stavebních spořitelen.
Stavebko bylo hlavním tématem aktuálního průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen
Průzkum v květnu 2024 provedla agentura Ipsos mezi respondenty napříč generacemi ve věku od 18 do 79 let. Z něho mimo jiné vyplynulo, že Češi – 48 % z nich, stále považují za největší výhodu státní podporu a příspěvky. Zhruba třetina oceňuje možnost získat úvěr za zvýhodněných podmínek a 22 % respondentů uvádí jako největší výhodu stabilní úročení vkladů na 6 let.
"Pro nás je zajímavým zjištěním, že právě stabilní úrokové sazby stavebního spoření by pro 3 z 10 Čechů byly zásadním impulsem k založení stavebního spoření a 29 % mladých lidí ve věku 18-24 let by dokonce navýšilo své vklady do stavebního spoření. To je dobrá zpráva, stejně jako to, že téměř čtvrtina z více než tisícovky respondentů by přesunula část úspor ze spořicího účtu na stavební spoření," komentujenejzajímavější výsledky průzkumu Pavel Čejka, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny a místopředseda Asociace českých stavebních spořitelen.
Prognózy odborníků z počátku roku se naplnily. I
nadále se předpokládá, že nastartovaný trend vyššího objemu financí stavebního
spoření, stejně jako růst zájmu o dotační poradenství, bude pokračovat.
Stavební spořitelny mají ambice být hnacím motorem energeticky udržitelných
rekonstrukcí i partnerem majitelů nemovitostí. Ostatně první úspěchy dotačního
poradenství vzbuzují optimismus, že spolupráce mezi státem, stavebními
spořitelnami a občany může mít významný pozitivní dopad nejen na životní
prostředí, ale i tuzemskou ekonomiku.
Tabulka dotačního poradenství – počet případů v jednotlivých krajích za březen a duben 2024
Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) si klade za cíl společně se svými členy vytvářet spolehlivý, funkční a stabilní systém stavebního spoření a také upevňovat důvěru v tento produkt. Důraz klade na vytváření příznivých podmínek pro řešení bytových potřeb lidí žijících v České republice. Vznikla v roce 2000 a v současnosti sdružuje čtyři stavební spořitelny (ČSOB Stavební spořitelna, a. s., Stavební spořitelna České spořitelny, a. s., Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. a Raiffeisen stavební spořitelna a.s. AČSS udržuje kontakty s partnerskými organizacemi v Evropě a podílí se stejně jako všichni její členové na činnosti Evropského sdružení stavebních spořitelen.