Růst cen nemovitostí v ČR

28.02.2023

Za posledních pět let vzrostly ceny nemovitostí v České republice téměř nejvíc ze všech zemí Evropské unie. Vyšší nárůst cen zaznamenalo už jen Maďarsko. Pro mnohé Čechy se tak pořízení vlastního nového bydlení stává nedosažitelným a hledají jiné alternativy. Například rozšíření a úpravy stávajících nemovitostí.

Podle dat Českého statistického úřadu bylo v loňském roce zahájeno téměř 5 tisíc rekonstrukcí, včetně přístaveb, vestaveb nebo přeměn nebytových prostor na prostory bytové. V meziročním srovnání se jedná o zhruba 10% nárůst. Nejenom na rekonstrukce přitom Češi stále častěji využívají úvěry od stavebních spořitelen. V meziročním srovnání vzrostl objem těchto úvěrů o 36,8 % (data si můžete porhlédnout v našich grafech).

Poptávka Čechů po novém bydlení dlouhodobě převyšuje nabídku. Tu za poslední rok ještě umocnil strach z růstu inflace v příštích letech a také obavy z toho, že při stávajícím tempu růstu cen nemovitostí lidé na vlastní bydlení brzy nedosáhnou. Ceny nemovitostí přitom ve srovnání s ostatními zeměmi EU rostly v České republice za poslední rok nejrychleji.

Otázkou zůstává, jaké má tato situace řešení. Vlivy, které měly srazit ceny dolů a ochladit přehřátý trh, se zatím příliš neprosazují a ceny nadále rostou. Tomu, kdo chce na trhu nakupovat, bude muset disponovat dostatkem peněz. Začít se dá třeba se stavebkem.