ROČENKA 2021

10.01.2022

Rok 2021 byl pro stavební spořitelny jednoznačně ve znamení rekordů. Téměř 110 miliard korun investovali klienti do pořízení a vylepšení svého bydlení v podobě úvěrů od stavebních spořitelen, což předčilo veškerá tržní očekávání. Na tomto výsledku se mimo jiné silně podepsal nejenom druhý rok celosvětové pandemie, který nás více uzavřel v našich domovech, ale i obava z dopadů zrychlující inflace a vývoje cen energií.

Celosvětové nyvýšebí cen energií pocítíme ve své peněžence všichni, a proto se každý, komu to jeho finanční či bytová situace jenom trochu dovolí, bude snažit náklady na energie snížit. Technologií se přitom nabízí celá řada. Různé druhy zateplení nebo efektivnějšího vytápění představují investice v řádu statisíců korun. A přesně ty umějí úvěrovat stavební spořitelny nejlépe na trhu: zpravidla bez nutnosti zajištění nemovitostí, a přitom za přijatelných podmínek.

Vedle klíčových výsledků sektoru nabízíme i trendové informace – údaje o tom, na co klienti využívají poskytnuté úvěry, souvislost vývoje financování a cen nemovitostí a další zajímavé informace.

  • Stavební spořitelny poskytly 68 071 úvěrů v celkovém objemu 109,8 miliardy korun.
  • Průměrná výše úvěru mírně přesáhla hranici 1,6 milionu korun.
  • Lidé si sjednali 520 387 nových smluv o stavebním spoření.
  • Mírně vzrostly celkový počet smluv v systému i uspořená částka.
  • Klientům spořitelny ke konci roku spravovaly 366 miliard korun. To je 12 % vkladů českých domácností v bankovním sektoru.
  • Ke konci roku evidovaly stavební spořitelny 3 265 839 kontraktů ve fázi spoření. Průměrně uspořená částka na smlouvu činí 112 tisíc korun.
  • Zdrojů pro další úvěrování je dostatek a efektivnost stavebka stále roste. Na konci roku bylo rozpůjčováno 87,2 % vkladů, nejvíce v historii.

Podrobněji si o těchto a dalších událostech v sektoru stavebního spoření můžete přečíst v ročence, která je k dispozici ke stažení.